Jeśli chcesz wysłać płatność do odbiorcy w innym kraju, prędzej czy później na twojej drodze stanie kod SWIFT. To kombinacja, dzięki której bank wie, dokąd przekazać twoje pieniądze. Użytkownicy, którzy wysyłają lub przyjmują płatności zagraniczne, powinni wiedzieć co nieco na temat kodu SWIFT, a przede wszystkim umieć odszukać właściwy. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest kod SWIFT, jaki ma format i kto z niego korzysta. Podpowiemy też, gdzie znaleźć kod SWIFT i rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z jego wykorzystaniem.
Czym jest kod SWIFT?
Każdy bank czy inna instytucja finansowa ma unikalny identyfikator, którym jest właśnie kod SWIFT. Jest on również znany jako BIC (Bank Identifier Code czyli numer identyfikujący banku). Mówi nam o tym, co to za instytucja i gdzie się mieści. Jak łatwo się domyślić, SWIFT to również akronim, a konkretnie skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Światowa Międzybankowa Telekomunikacja Finansowa). Użytkownicy oraz banki wykorzystują ten identyfikator do wysyłania wiadomości i przekazów pieniężnych między bankami, a w szczególności do przelewów międzynarodowych lub płatności SEPA (Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro). Międzynarodowe przekazy pieniężne to elektroniczny przelew z jednego konta na inne, zarejestrowane za granicą. Z kolei SEPA to sieć, w ramach której użytkownicy ze strefy euro, czy też mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, mogą wysyłać i przyjmować płatności w walucie euro.
Kto używa kodów SWIFT?
Format kodu SWIFT
Kod SWIFT składa się z 8 do 11 znaków. Ta sekwencja zawiera identyfikuje tytuł, kraj, lokalizację i oddział banku lub innej instytucji finansowej. Przykładowy format kodu SWIFT wygląda tak: AAAA-BB-CC-123. Poniżej rozłożymy go na części pierwsze:
- Kod banku: Cztery pierwsze litery to identyfikacja banku. Zwykle jest to skrócona forma nazwy banku.
- Kod kraju: Kolejne dwie litery do kraj, w którym mieści się siedziba banku.
- Kod lokalizacji: Następne dwa znaki (cyfry lub litery) oznaczają lokalizację siedziby.
- Kod oddziału: Ostatnie trzy litery oznaczają oddział banku, lub XXX, jeśli jest to siedziba główna.
Jak wygląda transakcja z użyciem kodu SWIFT?
Dlaczego powstał SWIFT?
Kod SWIFT powstał z kilku powodów. Po pierwsze, wraz z rozwojem handlu elektronicznego, organizacje zaczęły potrzebować szybkiego i niezawodnego sposobu przeprowadzania transakcji zagranicznych. Po drugie, SWIFT zapewnia bezpieczną drogę dla transakcji niezależnie od używanych urządzeń. To ważne, ponieważ coraz więcej transakcji odbywa się na urządzeniach mobilnych. Dzięki systemowi SWIFT instytucje finansowe na całym świecie mogą wchodzić ze sobą w interakcje przy użyciu tych samych przepisów, co skutkuje bardziej wydajnym i bezpiecznym systemem dla wszystkich.
Jak znaleźć kod SWIFT?
Kod SWIFT należący do banku lub innej instytucji finansowej można znaleźć na wyciągu bankowym. Można też wejść na oficjalną stronę banku. Kod znajdziesz wśród najważniejszych informacji, czasami nawet nie trzeba się w tym celu logować na swoje konto. Jeśli jednak za nic nie możesz zlokalizować identyfikatora, skontaktuj się z bankiem telefonicznie lub za pomocą czatu i poproś o podanie kodu SWIFT.
Podsumowanie
Kod SWIFT to niezbędne narzędzie w świecie finansów, które umożliwia szybkie i bezpieczne przekazywanie środków między bankami na całym świecie. Jako że większość z nas prędzej czy później będzie musiała dokonać transakcji międzynarodowej, warto zawczasu zorientować się, czym jest kod SWIFT, choćby po to, by nie szukać go w panice na ostatnią chwilę. Unikalny format tego kodu gwarantuje precyzyjną identyfikację instytucji finansowych, co jest kluczowe dla sprawnego przeprowadzania globalnych transakcji.